Línies de recerca

  • Territori, migració, globalització.
    Articula la investigació en àmbits que graviten sobre el territori i la població en aspectes rellevants de l’actualitat com la mobilitat, el multiculturalisme, la comunitat, el benestar, la relació entre el global i el local, des d’una perspectiva crítica i interseccional.
     
    Professorat:
    Mireia Baylina (mireia.baylina@uab.cat)
    Maria Dolors Garcia Ramon, (mariadolors.garcia.ramon@uab.cat)
    Anna Ortiz (anna.ortiz@uab.cat)
    Maria Prats (maria.prats@uab.cat)
    Isabel Salamaña (isabel.salamaña@uab.cat)

    Elisabet Almeda (elisabet.almeda@ub.edu)
    Susanna Tavera (tavera@ub.edu)
    Rosa Tello (rosa.tello@ub.edu)
     
  • Treball, temps i mercats
    Reflexions interdisciplinàries desenvolupades per historiadores, economistes, especialistes en organitzacions d’empreses, sociòlogues, geògrafes, antropòlogues socials i culturals, pedagogues, especialistes en teoria i història de la comunicació i expertes en dret públic i ciències històrico-jurídiques.
     
    Professorat:
    Cristina Borderías (cristina.borderias@ub.edu)
    Elisabet Almeda (elisabet.almeda@ub.edu)
    Encarna Bodelón (encarna.bodelon@uab.cat)
    Verena Stolke (verena.stolke@uab.cat)
    Mireia Baylina (mireia.baylina@uab.cat)
    Maria Dolors Garcia Ramon (mariadolors.garcia.ramon@uab.cat)
    Anna Ortiz (anna.ortiz@uab.cat)
    Maria Prats (maria.prats@uab.cat)

    Isabel Salamaña (isabel.salamaña@udg.edu)
    Susanna Tavera (tavera@ub.edu)
    Rosa Tello (rosa.tello@ub.edu)
    Pilar Carrasquer (pilar.carrasquer@uab.cat)
    Teresa Torns (teresa.torns@uab.cat)

    Imma Pastor (imma.pastor@urv.cat)
    Cristina Carrasco (cristina.carrasco@ub.edu)
     
  • Identitats, relacions i grups: construccions socials i drets
    Es recullen àmbits que impliquen diferents identitats: corporals, personals, socials. Tracta de les relacions afectives, familiars i les polítiques que sorgeixen al voltant d’aquestes, les desigualtats relacionals i socials que generen, així com les polítiques i les legislacions que tracten de regular-ho.
     
    Professorat:
    Meri Torras (meri.torras@uab.cat)
    Elisabet Almeda (elisabet.almeda@ub.edu)
    Teresa Cabruja (teresa.cabruja@udg.edu)
    Josepa Bru (josepa.bru@udg.edu)
    Encarna Bodelón (encarna.bodelon@uab.cat)
    Verena Stolke (verena.stolke@uab.cat)

    Gerard Coll-Planas (gerard.coll@uvic.cat)
    Eva Espasa (eva.espasa@uvic.cat)
    Mireia Baylina (mireia.baylina@uab.cat)
    Maria Dolors Garcia Ramon (mariadolors.garcia.ramon@uab.cat)
    Anna Ortiz (anna.ortiz@uab.cat)
    Maria Prats (maria.prats@uab.cat)

    Isabel Salamaña (isabel.salamaña@udg.edu)
    Susanna Tavera (tavera@ub.edu)
    Rosa Tello (rosa.tello@ub.edu)
    Aurora Leal (aurora.leal@uab.cat)
    Montserrat Moreno (montserrat.moreno@ub.edu)
    Genoveva Sastre (genoveva.sastre@ub.edu)
     
  • Moviments socials, activismes, polítiques de gènere
    La perspectiva de gènere ha enriquit l’estudi de les mobilitzacions socials, de les cultures i institucions polítiques, així com dels processos de promoció social protagonitzats per les dones en la societat contemporània. Així, s’ha redoblat la capacitat crítica de la història de les dones i el gènere, que va jugar un paper pioner en l’establiment d’aquests estudis a Espanya.
     
    Professorat:
    Elisabet Almeda (elisabet.almeda@ub.edu)
    Cristina Borderías (cristina.borderias@ub.edu)
    Encarna Bodelón (encarna.bodelon@uab.cat)
    Verena Stolke (verena.stolke@uab.cat)

    Susanna Tavera (tavera@ub.edu)
    Rosa Tello (rosa.tello@ub.edu)
    Gerard Coll-Planas (gerard.coll@uvic.cat)
    Montserrat Duch (montserrat.duch@urv.cat)
    Joana Zaragoza (majoana.zaragoza@urv.net)
     
  • Relacions de poder i violències  patriarcals
    Aquesta línia, degut a la seva complexitat, combina varis enfocaments. Des d’una perspectiva multidisciplinar apareixen els àmbits jurídics, sociològic, psicològic, educatiu i històric. Es centra en el tractament de la violència tant física com psicològica, discursiva, simbòlica, ja sigui en l’àmbit interpersonal com en el laboral i institucional. Inclou també les actuacions, moviments i iniciatives que es proposen dispensar l’atenció a les persones afectades després de produir-se la situació de violència, així com la seva prevenció i erradicació.
     
    Professorat:
    Meri Torras (meri.torras@uab.cat)
    Teresa Cabruja (teresa.cabruja@udg.edu)
    Josepa Bru (josepa.bru@udg.edu)
    Encarna Bodelón (encarna.bodelon@uab.cat)
    Verena Stolke (verena.stolke@uab.cat)
    Jenni Cubells  (jenni.cubells@uab.cat)
    Enrico Mora (enrico.mora@uab.cat)

    Barbara Biglia (barbara.biglia@urv.cat)
     
  • Educació i valors
    Línia dissenyada per a realitzar investigacions que permetin establir una continuïtat entre la vida privada i la vida acadèmica de l’alumnat, formar-lo en valors que permetin establir relacions equitatives entre els sexes i amb el seu entorn social. Investigar la construcció de nous circuits que permetin a dit alumnat anar des de la seva pròpia intimitat a l’apropiació dels sabers científics i culturals. Un dels objectius fonamentals és posar de relleu el coneixement de sí mateix/a i el de les persones del propi entorn per a elaborar l’univers de sabers més lligats a les experiències vivencials.
     
    Professorat:
    Barbara Biglia (barbara.biglia@urv.cat)
    Pilar Carrasquer (pilar.carrasquer@uab.cat)
    Teresa Torns (teresa.torns@uab.cat)

    Isabel Carrillo (isabel.carrillo@uvic.cat)
     
  • Salut: promoció, tecnologies i diversitat
    La línia planteja l’estudi de les idees sobre salut, malaltia i dependències tractades des de diferents perspectives: estudis històrics i creences sobre  les nocions de malaltia, així com de les professions mèdiques, en especial en relació al cos femení. Els malestars físics i psíquics que apareixen en l’actualitat, les persones dependents i les conseqüents necessitats de cura. El paper de les dones i de les institucions en aquests àmbits.
     
    Professorat:
    Dolors Juvinyà (dolors.juvinya@udg.edu)
    Gerard Coll-Planas (gerard.coll@uvic.cat)
    Teresa Cabruja (teresa.cabruja@udg.edu)
    Josepa Bru (josepa.bru@udg.edu)
     
  • Llenguatge, comunicació i produccions artístiques
    Línia que aborda les representacions femenines i masculines que en la nostra societat, de forma explícita i/o implícita, es troben en els diferents mitjans artístics: novel.la, teatre, cinema i mitjans de comunicació com la televisió, premsa, etc. Es refereix també a les diferents formes que aquests mitjans són contemplats, assumits per part del públic des d’una perspectiva de gènere; les orientacions sexistes que apareixen en el llenguatge, els discursos i les figures literàries que configuren una base important de la nostra cultura. Finalment, la literatura escrita per dones permet copsar les formes de contemplar el món exterior i interior, la pròpia cultura, les pròpies vivències com a dones.
     
    Professorat:
    Meri Torras (meri.torras@uab.cat)
    Montserrat Palau (montserrat.palau@urv.cat)
    Iolanda Tortajada (iolanda.tortajada@urv.cat)
    Elisabet Rusell (elisabet.rusell@urv.cat)
    Coral Cuadrada (coral.cuadrada@urv.cat)

Tens dubtes? Contacta directament amb la coordinació del programa omplint el formulari: *Camps obligatoris

Un cop enviat el formulari, rebràs un correu de confirmació de la teva petició

Informació addicional: http://www.iiedg.org/doctorat