Vés al contingut principal
Universitat Autònoma de Barcelona
Institut d'Història de la Ciència

Seguiments Doctorat. Horaris 23-24

Compartir per WhatsApp Compartir per e-mail

Detalls de l'event

  • Inici: 25 juny 2024 09:00
  • Final: 26 juny 2024 17:40
  • Sala Seminari L3-05, de l'IHC

Els dies 25 i 26 de juny tindran lloc els tribunals de seguiment de doctorat del curs 2023-2024 a la Sala Seminari L3-05 de l'IHC.


Dia 1, 25 de juny 2024:

9-9:30h: Alejandra de Leiva, Entre el altruismo y la donación remunerada: la Cruz Roja y la transfusión de sangre en España (1918-1985). Tribunal: Jorge Molero, Alfons Zarzoso, Pepe Pardo.

9:30-10h: Álvaro Bassols, El comienzo de la Summa totius philosophie et medicine (1536) de Pedro Dolese. Tribunal: Mònica Balltondre, Pepe Pardo, Jorge Molero.

10-10:30h: Erika Giraldo, Higiene Mental en Colombia. Medicalización, normalización y control social de la infancia. 1920-1960. Tribunal: Andrea Graus, Silvia Levy (online), Mònica Balltondre.

10:30-11h: Laia Iturrizaga, “Les dones parim, les dones decidim”: Xarxes d’avortament clandestí a Barcelona, 1976-1985. Tribunal: Silvia Levy (online), Andrea Graus, Jon Arrizabalaga.

11-11:30h: Alex Sierra, La veu d’un infermer a l’Exili. Santiago Vinyes Espín (1920-2004). Tribunal: Pepe Pardo, Jorge Molero, Alfons Zarzoso.

11:30-12h: PAUSA

12-12:30h: Tanit Castells, L’assistència dels Orats a Catalunya des de finals de segle XVIII a principis de segle XIX. Tribunal: Jon Arrizabalaga, Silvia Levy (online), Alfons Zarzoso.

12:30-13h: Roberto de León García, José Prat (1867-1932): anarquismo, redes transnacionales, raza y evolución. Tribunal: Jorge Molero, Carlos Tabernero, Silvia Levy (online).

13-13:30h: Lu Lin, Medical Knowledge, Medical Authority, and Public Interest: A Transnational Study of Itinerant Anatomy Museums in mid Nineteenth-Century Europe. Tribunal: Jon Arrizabalaga, Agustí Nieto, Carlos Tabernero.

13:30-14: Gabriel Vélez (online), Urbanización, higienismo y autoridad científica en la configuración de la ciudad: Usos y discursos alrededor del agua en Medellín 1890-1955. Tribunal: Alfons Zarzoso, Jorge Molero, Pepe Pardo.


TARDA:

15:30-16h: Anna Drou, From the satellite to people’s homes: The origins of satellite data in TV weather forecasting maps - the TV3 case study. Tribunal: Agustí Nieto, Xavier Roqué, Jaume Sastre.

16-16:30h: José Francisco Domínguez, El camí des de la relativitat restringida fins a la relativitat general (1905-1915). Tribunal: Agustí Nieto, Xavier Roqué, Jaume Valentines.

16:30-17h: Héctor Isern, Història de la geo-enginyeria i de la modificació del temps meteorològic a Espanya entre 1970 i 2010. Tribunal: Agustí Nieto, Xavier Roqué, Jaume Valentines.

17-17:30h: Pausa

17:30-18h: Carolina Granado, El rol dels experts en l'assessorament de les primeres negociacions sobre el canvi climàtic (1985-1992). Tribunal: Jaume Sastre, Xavier Roqué, Jaume Valentines.

18-18:30h: Andrea Álvarez, Mapping other’s green: forging territories, environments, and communities in Latin America through SPOT satellite data 1980-2000. Tribunal: Xavier Roqué, Agustí Nieto, Jaume Valentines.

 

Dia 2, 26 de juny 2024:

9.30-10: Josep Molas, Del laboratori a la indústria i a la societat: Els plàstics a Espanya a la 2a meitat del segle XX. Tribunal: Jaume Sastre, Miquel Carandell, Oliver Hochadel.

10-10:30h: Héctor Hidalgo, la píldora anticonceptiva masculina y la producción de subjetividades en sus consumidores. Tribunal: Jaume Sastre, Jorge Molero, Rubén Gómez Soriano.

10:30-11h: Dimitri Defranc, Imaginar la empatía prehistórica. La visualización de las emociones del paleolítico en España en el siglo XX y comienzos del XXI. Tribunal: Agustí Nieto, Rubén Gómez Soriano, Miquel Carandell.

11-11:30h: Iván López, El Universo viviente: historia de la exobiología desde la figura de Joan Oró Florensa. Tribunal: Agustí Nieto, Jaume Sastre, Oliver Hochadel.

11:30-12h: PAUSA

12-12:30: Josep Maria Reyné, Ikunde, colonialisme i animals salvatges. Tribunal: Álvaro Girón, Rubén Gómez Soriano, Agustí Nieto.

12:30-13h: Roger Fernández, La construcció histórico-temporal en la transformació urbana del litoral nord barceloní. El cas del museu blau i el patrimoni fabril al Poblenou. Tribunal: Agustí Nieto, Oliver Hochadel, Jaume Valentines.

13-13:30h: Tasio Rodrigo, La musicalidad animal en el ámbito iberoamericano durante la modernidad temprana. Tribunal: Elena Serrano, Enrique Moral, Oliver Hochadel.

13:30-14h: Oriol Roig, Joc de Ciència: la comunicació científica de TV3 als seus inicis. Tribunal: Carlos Tabernero, Agustí Nieto, Oliver Hochadel.


TARDA:

15:30-16h: Marta Ramírez, Una mirada psicológica de la precocidad infantil en España a finales del siglo XIX y principios del XX. Tribunal: Álvaro Girón, Silvia Levy (online), Elena Serrano.

16-16:30h: Anyely Marín, Los Códigos negros españoles y las lógicas racialistas de las ciencias. 1741-1843. Tribunal: Sergi Grau, Enrique Moral, Elena Serrano.

16:30-17h: Mònica Durán, Traducción al español y análisis del tratado De compositione medicamentorum secundum locos de Galeno. Tribunal: Álvaro Girón, Sergi Grau, Jorge Molero.

17-17:30h: Ana Macaya, Asimilaciones, diálogos y conflictos sobre conocimiento científico entre grupos subalternos e instituciones en la transición española desde una perspectiva de género. Tribunal: Elena Serrano, Álvaro Girón, Jaume Valentines.